Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

Suchý a kůrovcem napadený, nikoliv modrý les

25. 06. 2018 13:16:48
Několik let trvající sucho je spolu s nedostatečnou a včasnou reakcí na klimatické změny lesním hospodářstvím hlavním důvodem kalamitního stavu v lesích. Na druhou stranu je současná krize varováním.

Sucho trápí českou krajinu již několik let. Snad nikdo dnes již nemůže popírat, že v konečném důsledku způsobuje značné hospodářské škody, velmi diskutované jsou ty v lesním hospodářství. Vysoké procento nahodilé těžby, kdy v naší zemi navíc dlouhodobě chybějí pracovní kapacity, souvisí s nadprodukcí dřevní hmoty, pro kterou zase nejsou skladové zásoby. Klesá cena dřeva na trhu. Obnova vytěžených porostů bude probíhat i v perspektivě nedostatečného zajištění odpovídajícího sadebního materiálu a ve zhoršujících se klimatických podmínkách.

Smrky ztepilé vysazované v nižších polohách nemají dnes z důvodu dlouhodobě nižších srážek a současně zvýšení teploty a tím i výparu odpovídající stanovištní podmínky. Pro lýkožrouta smrkového jsou podmínky naopak příznivé, ať již pro jeho vývoj či množství dostupné potravy. Suchem oslabené smrky nejsou schopny náporu početných populací kůrovce vzdorovat.

Mechanismus kalamitního stavu je zřejmý. Hospodaření v českých lesích, které před desítkami let probíhalo ve jménu smrkových stejnověkých monokultur, i přes uplatnění principů rozrůznění věkové a druhové struktury lesa či zvýšení zastoupení dřevin dle jejich přirozeného výskytu v posledních dekádách nezvládlo dostatečně na trendy ve výkyvech klimatu zareagovat. Změny ve struktuře lesního hospodářství spočívající ve využívání dodávek externích firem na úkor vlastních a lokálních zdrojů pracovní síly a zázemí k současné tragedii jen přispělo.

Krizový stav ale není zdaleka u konce.

A především dává lekci těm, kdo změny klimatu a nutnost na ně včas reagovat zpochybňují. Jednou z profilových děl této ideologie je publikace Václava Klause Modrá, nikoli zelená planeta. Již při svém vydání vyvolala značné reakce, podrobně se s demagogií a zaslepeností v ní obsaženou vypořádal například Pavel Nováček v příspěvku Živá planeta : sto omylů Václava Klause. V perspektivě kůrovcové kalamity jsou omyly velmi alarmující a jeho ideologie zpochybňující klimatické změny či nutnost na ně včas reagovat arogantní a nebezpečná.

Účet za škody na lesích způsobených nikoliv suchem, ale nedostatečnou reakcí na něj, je doposud otevřený. Vedle ekonomicky měřitelných škod bude obsahovat i řadu dalších újem vyplývajících z mimoprodukčních funkcí lesa.

Můžeme se uchlácholit tím, že dosud nejde o život.

V řadě dalších environmentálních problémů, které jsou často bagatelizovány, o zdraví a život jde. A to nejen těch na globální úrovni. Také například problematiku sucha související se zásobováním obyvatel pitnou vodou pouze liberální trh opravdu nevyřeší.

Je nejvyšší čas se poučit, že větru a dešti nelze nejen poručit, jak si slibovaly totalitní režimy, ale že trendy ve vývoji počasí a klimatu nelze ani arogantně ignorovat či brát na lehkou váhu.

Citovaná literatura:

Klaus, V. 2007. Modrá, nikoli zelená planeta. Co je ohroženo: klima, nebo svoboda? Dokořán, Praha.

Nováček, P. 2007. Živá planeta - Sto omylů Václava Klause [online: http://sustainable.cz/zivaplaneta.htm].

Autor: František John | pondělí 25.6.2018 13:16 | karma článku: 12.97 | přečteno: 1058x

Další články blogera

František John

Radniční cymbál v Brně odbíjí půl tisíciletí

Velký hodinový dodnes funkční cymbál brněnské radnice má v letošním roce 500 leté jubileum. Ve svém nápisu sice neobsahuje autorské určení, na základě srovnání jej ale můžeme začlenit do díla brněnského zvonařského rodu Haubiců.

26.10.2021 v 11:45 | Karma článku: 11.42 | Přečteno: 160 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Richard Peterka

Německá sázka na obnovitelné zdroje ohrožuje stabilitu střední Evropy

Německo se na konci loňského roku po dlouhém váhání připojilo ke stropu cen za plyn. 180 EUR za MWh je konsenzuální řešení, Němci však svůj souhlas zobchodovali.

25.1.2023 v 20:30 | Karma článku: 23.02 | Přečteno: 296 | Diskuse

Kateřina Kešnerová

Klimatický socialismus ohrožuje Evropu

V německém časopise ARD Panorama vyšel text, citující německého klimatologa Hanse-Joachima Schellnhubera z Postupimského institutu pro výzkum dopadů na klima. Navrhuje, aby byla každému občanovi přidělena roční spotřeba CO2.

24.1.2023 v 13:39 | Karma článku: 26.86 | Přečteno: 478 | Diskuse

Richard Peterka

Legenda o mizejícím Tuvalu žije dál

Od roku 2018 je veřejně dostupná informace o tom, že souostroví Tuvalu v Tichém oceánu zvětšilo svoji rozlohu. Zatím je to dokonce i ve Wikipedii. Do médií však ještě zpráva nepronikla.

20.1.2023 v 7:20 | Karma článku: 25.08 | Přečteno: 410 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Kdo pojede na dovolenou pod větrníky?

Téma, které stojí mimo pozornost: Kolik lidí chce trávit dovolenou vedle větrné elektrárny? Jak vůbec změní vnucení občasných zdrojů energie (OZE) vzhled krajiny?

16.1.2023 v 8:00 | Karma článku: 33.12 | Přečteno: 618 | Diskuse

Alexandra Dítětová

Molotovovy koktejly klima nezachrání

Válka aktivistů s policií se včera odehrála v obci Lützerath, kterou obsadili klimaaktivisté na protest proti jejímu chystanému zboření kvůli rozšíření uhelného dolu. Aktivistům vůbec nedochází, jak jsou hloupí a škodí klimatu.

12.1.2023 v 9:31 | Karma článku: 32.82 | Přečteno: 472 | Diskuse
Počet článků 26 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1104

Renesanční člověk s všestranným zájmem o vše krásné. Starosta města Zábřeh.

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...